500-300-158
biuro@propellet.pl

Ciekawostki

Czy wiesz, że ?

 

kot6Pellet to stosunkowo „młode” paliwo a Nasza wiedza o Nim ciągle się powiększa. Drzewny granulat pojawia się w obszarze zainteresowań nie tylko miłośników ekologicznego ogrzewania, ale również właścicieli zwierząt. Niewiele osób o tym wie, ale pellety drzewne mogą służyć za wyściółkę dla chomików, kotów czy królików a nawet dla koni.

Dlaczego pellet ? Przecież to logiczne!


 

wilgotnoscPellet z uwagi na jego wysoką higroskopijność musi być przechowywany w specjalnych warunkach. Zadaszone pomieszczenie to jedno, a drugie to unikanie kontaktu z podłożem czy ścianami. Właśnie ze względu na tą „sucholubność” należy zadbać o przygotowanie warunków do składowania pelletu, gdyż opał wilgotny traci swoje właściwości. 

 

DIN-plusW Polsce najbardziej popularnym wyznacznikiem jakości pelletu jest niemiecka norma opału drzewnego Din Plus. Definiująca parametry takie jak kaloryczność, ciepło spalania, ilość pozostałego popiołu, ścieralność czy zawartość siarki. Wciąż jeszcze mniej znana jest europejska norma EN Plus A1, określająca szereg parametrów jeszcze w fazie produkcji jak również postprodukcji. Obydwa certyfikaty stanowią o najwyższej jakości produktu.

 

propelletGranulacje pelletu dostępne w Naszym sklepie to 6 i 8mm jednak produkuje się również pellet o większej średnicy.

 

 

Dlaczego warto zainwestować w pellet dobrej jakości ? Na to pytanie znajdą Państwo odpowiedź w filmie przygotowanym przez Tartak Olczyk. Zapraszamy do obejrzenia !

 

Jakie są korzyści dla Ciebie, gdy wybierasz pellet z certyfikatem DIN PLUS?

Masz pewność, żecertyfikaty paliwo jest wyprodukowane z czystej trociny bez kory, piasku i związków chemicznych
Masz pewność, że nie trujesz siebie oraz innych
Masz pewność, że spalasz tylko tyle pelletu ile potrzebujesz, dzięki pewnej i wysokiej kaloryczności paliwa
Masz pewność, że eksploatowane przez Ciebie urządzenie grzewcze będzie pracowało bez awaryjnie, a jego obsługa będzie komfortowa
Pamietaj! Konstruktorzy urządzeń na pellet drzewny, projektują je pod paliwo pellet o normie DIN PLUS. Użytkowanie innego paliwa, może narazić cię na uszkodzenia i awarie niepodlegające gwarancji, a nawet na utratę gwarancji producenta na palnik, kocioł, piec lub kominek.

Warto zauważyć, że norma DIN PLUS to norma obowiązująca na rynku niemieckim, jednak stała się wykładnikiem dla wszystkich krajów UE. W roku 2011 zauważono potrzebę stworzenie normy oraz certyfikatu, która będzie obowiązująca bezwzględnie dla wszystkich krajów UE. Wprowadzono certyfikat ENPLUS zgodny z normą EN-14961-2 oraz dwie klasy:

A1 – dla pelletu drzewnego używanego dla kotłów, pieców, palników i kominków

A2 – dla pelletu drzewnego z większą ilością zawartości popiołu dla urządzeń dużej mocy

Wprowadzono także certyfikat EN „B” dla pelletu przemysłowego.

Pamiętaj, aby zapytać swojego dostawcę pelletu, czy posiada certyfikat DIN PLUS lub czy posiada certyfikat ENPLUS w klasie A1. Tylko taki pellet powinno się używać do kotłów, pieców, palników i kominków na pellet drzewny.