500-300-158
biuro@propellet.pl

Pellet

pellet700

Ogrzewaj efektywnie – Pellet coraz popularniejszy wśród Polaków

Każdemu z nas zależy na najefektywniejszym ogrzewaniu naszych domostw, które powinno być przede wszystkim tanie i wygodne. Wybierając odpowiednie źródło energii powinniśmy się kierować także troską o środowisko. Wszystkie warunki spełnia pellet – paliwo z biomasy roślinnej.  

Pellety są materiałem opałowym do kotłów grzewczych sprasowanym z wiórów, zrębków czy trocin drewna. Ze względu na swoje właściwości jest obecnie uważany za jedną z najatrakcyjniejszych metod ogrzewania domów, zakładów gospodarczych i innych pomieszczeń. Potwierdzeniem tej tezy może być rosnące zainteresowanie pelletem wśród Polaków.

zalety-naszego-peletu

Uzasadniona czołówka wśród paliw

Najważniejszym aspektem przemawiającym za pelletem są jego właściwości grzewcze. Wartość opałowa zbliżona jest do drewna, natomiast ze względu na kształt sprasowanych kulek i wałków jest bardzo prosty w transporcie – pakowany jest w 15 kg workach. Niewielki granulat wpływa również na łatwość dozowania w domowych piecach. Dużą zaletą pelletu jest także śladowa ilość pozostającego popiołu, bowiem na tonę materiału przypada go od 2-4 kg, który może zostać wykorzystany choćby jako nawóz. Użytkownicy węgla czy ekogroszku muszą liczyć się również z brudnym pomieszczeniem, a i sami brudzą się podczas dozowania materiału. Ta wada nie dotyczy oczywiście kotłowni opalanej systemem pelletowym, która jest czysta i pachnie drewnem. Wymieniając zalety tej biomasy trudno zapomnieć o cenie, bowiem pellet jest ponad dwukrotnie tańszy od oleju i gazu, a o 1/3 tańszy od gazu ziemnego.

 Podziękuje również środowisko

Jak wspomniano na początku, pellety są paliwem z biomasy z roślinnej. Jej ogromną zaletą jest niska szkodliwość dla środowiska, bowiem spalany dwutlenek węgla jest ponownie pochłaniany przez rośliny w trakcie ich cyklu wzrostowego. Dlatego też bilans CO2 jest w tym przypadku zerowy. Ponadto, biomasa wytwarza znacznie mniej siarki niż węgiel kamienny czy ropa, która jest szkodliwa zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Pellety nie znajdują się jeszcze w czołówce najczęściej wybieranych źródeł energii, natomiast z pewnością wkrótce do niej trafią, bowiem siłą argumentacji przewyższają inne, popularne obecnie sposoby ogrzewania domostw.

niska emisja co2