Ogrzewaj efektywnie – Pellet coraz popularniejszy wśród Polaków
Każdemu z nas zależy na najefektywniejszym ogrzewaniu naszych domostw, które powinno być przede wszystkim tanie i wygodne. Wybierając odpowiednie źródło energii powinniśmy się kierować także troską o środowisko. Wszystkie warunki spełnia pellet – paliwo z biomasy roślinnej.
Pellety są materiałem opałowym do kotłów grzewczych sprasowanym z wiórów, zrębków czy trocin drewna. Ze względu na swoje właściwości jest obecnie uważany za jedną z najatrakcyjniejszych metod ogrzewania domów, zakładów gospodarczych i innych pomieszczeń. Potwierdzeniem tej tezy może być rosnące zainteresowanie pelletem wśród Polaków.
Uzasadniona czołówka wśród paliw
Najważniejszym aspektem przemawiającym za pelletem są jego właściwości grzewcze. Wartość opałowa zbliżona jest do drewna, natomiast ze względu na kształt sprasowanych kulek i wałków jest bardzo prosty w transporcie – pakowany jest w 15 kg workach. Niewielki granulat wpływa również na łatwość dozowania w domowych piecach. Dużą zaletą pelletu jest także śladowa ilość pozostającego popiołu, bowiem na tonę materiału przypada go od 2-4 kg, który może zostać wykorzystany choćby jako nawóz. Użytkownicy węgla czy ekogroszku muszą liczyć się również z brudnym pomieszczeniem, a i sami brudzą się podczas dozowania materiału. Ta wada nie dotyczy oczywiście kotłowni opalanej systemem pelletowym, która jest czysta i pachnie drewnem. Wymieniając zalety tej biomasy trudno zapomnieć o cenie, bowiem pellet jest ponad dwukrotnie tańszy od oleju i gazu, a o 1/3 tańszy od gazu ziemnego.
Podziękuje również środowisko
Jak wspomniano na początku, pellety są paliwem z biomasy z roślinnej. Jej ogromną zaletą jest niska szkodliwość dla środowiska, bowiem spalany dwutlenek węgla jest ponownie pochłaniany przez rośliny w trakcie ich cyklu wzrostowego. Dlatego też bilans CO2 jest w tym przypadku zerowy. Ponadto, biomasa wytwarza znacznie mniej siarki niż węgiel kamienny czy ropa, która jest szkodliwa zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Pellety nie znajdują się jeszcze w czołówce najczęściej wybieranych źródeł energii, natomiast z pewnością wkrótce do niej trafią, bowiem siłą argumentacji przewyższają inne, popularne obecnie sposoby ogrzewania domostw.